Milí přátelé,

     V sobotu 9. 12. 2017 zemřel po dlouhé nemoci náš kamarád a věrný poutník po hradech českých Karel Starý alias Doktor Bulhar. Věděl jsem, že je to s ním zlé, volala mi to Maruška Dolistová. Přesto jsem doufal, že se alespoň Vánoc dočká.
     Dnes celý den mě provázejí nezapomenutelné vzpomínky na dobrého kumpána, který sice nikdy nenapsal báseň, ale přesně pochopil, o co nám jde v „žité poezii“ a bylo mu mezi námi dobře. Pivo mu s námi chutnalo a krajinu miloval tak jako my: poutnicky. Věnujte mu tichou vzpomínku.

 

Kaja foto

Foto z roku 1976. Zleva: Roman Szpuk (15 let) a Karel Starý (17 let)


     Čirou náhodou jsem před časem nahlédl do své sbírky Loučení na sever a našel jsem tam básničku věnovanou Kájovi asi před čtvrtstoletím:JEDEME S KÁJOU NĚKAM VLAKEM
a upíjíme z lahváčů.
„Jsem asi už ožralej,“
usmívá se Kája.
„Líbí se mi každá ženská.“
A vskutku, telegrafní sloupy
podél trati mění se
ve štíhlé sochy panen,
v samá znamení mého narození.

Víme už, v jakém znamení jsme zemřeli.
I to má svůj význam,
život není registračním páskem
z heliografu,
jednou stranou zachycený dlaní zrození,
druhou stranou plápolající ve vzducho-
prázdnu...
Víme už vše, Kájo.

Vše, co máme za sebou,
ukotveno jest.


Kaja Roman 17 10 2017

 

Foto ze 17. 10. 2017. Zleva: Karel Starý a Roman Szpuk


Komentáře   

0 #4 Martin David 2018-06-01 00:52
Ten správnej šanson - https://www.youtube.com/watch?v=5xOUtTs6F6I Hned se mi vybavují: Iveta Pokorná, Roman Polák, Karel Starý aj.
Citovat
0 #3 Karel R 2017-12-29 15:59
Ty vole, to je zpráva jak "doktor Bulhar" (léto 1992) :sad:
Citovat
0 #2 Darmošlap 2017-12-15 15:08
Taky tomu nemohu stále uvěřit. Těch vzpomínek je tolik, že to skoro nevydá na pouhý jeden lidský život. Přechody hor, třeba Nízkých Tater v roce 1987, každotýdenní cesta na běžkách na trase Komáří vížka - Cínovec - Moldava, středeční popíjení v Teplicích na Panorámě pod Doubravkou, jen kolikrát mi s pájkou opravoval gramofon... Chodíval jsem za ním do garáže, když opravoval svoji "hrču". Pomáhal mi, když jsem se stěhoval do Vimperka. Je to opravdu smutné. Příliš brzká smrt.
Citovat
0 #1 Martin David 2017-12-12 00:00
Odešel hodný a dobrý člověk, který mě svým vzezřením a chováním naprosto odzbrojoval.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Text pro okamžik

Z ročenky Staré milenky na 2017

BÁSNÍK JE NA POČÁTKU POTRAVNÍHO ŘETĚZCE, STARÁ MILENKA NA JEHO KONCI…


Smyslem první Ročenky v roce 1998 bylo napsat hezkou péefku a informovat přátele a hlavně nepřátele o vědeckých pekuliaritách Vědeckého studia. Upozornit, že zde na serveru Severu existuje skupina lidí, která mu může být velice blízká. Nyní nám – asi poprvé – dochází, že od té doby uplynulo osmnáct let. Hoď kamenem, kdo jsi bez umění! říkáme. Símurgh, král ptáků, přeletěl Údolí závrati a začal se bát létat. Obivan Kenobi na planetě Opic lepí pytlíky a nechce být nebezpečný, ale umí zabít ve čtverci tři na tři. Kouzelnickej pohled na život je škodlivej, napíše na konci života Rowlingová, – nás ostatní čeká bitva, v níž i vdovy přijdou o své muže. „Básníci jsou čistí, milí, / překvapí vás svojí pílí.“(Jen více básní o básnících!)

 

Patrik Linhart